CUDZE CHWALICIE SWEGO NIE ZNACIE – OJCOWSKI PARK NARODOWY

18.05.2022

Uczniowie Zespołu Szkół w Trzebini biorący udział  w programie autorskim nauczyciela pana Andrzeja Pypno  „Cudze chwalicie swego nie znacie”  odwiedzili 10 maja kolejny zamek na szlaku „Orlich Gniazd”- Pieskową Skałę. „Orle Gniazda” są symbolem Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej, nigdzie w Polsce nie znajdziemy takiej ilości średniowiecznych zamków. Dzięki Kazimierzowi Wielkiemu wybudowano murowane zamki a wśród nich znajdował się zamek Pieskowa Skała jeden z najcenniejszych zabytków architektury renesansowej w Polsce.

Jed­na z wie­lu zwią­za­nych z Pies­ko­wą Ska­łą le­gend o­po­wia­da tra­gicz­ną his­to­rię cór­ki To­por­czy­ków Do­rot­ki, któ­ra wy­da­na wbrew swej wo­li za sta­re­go Sza­frań­ca po­ko­cha­ła słu­żą­ce­go na je­go dwo­rze gierm­ka, za co uwię­zio­no ją w zam­ko­wej wie­ży. Po pew­nym cza­sie prze­bra­ny w za­kon­ny ha­bit ko­cha­nek pod­jął się pró­by os­wo­bo­dze­nia swej ukochanej. Oby­dwo­je zos­ta­li jed­nak schwy­ta­ni i ska­za­ni na śmierć: gierm­ka roz­szar­pa­ły ko­nie, a Do­rot­ka u­mar­ła z gło­du w jed­nej z baszt zam­ku. Po­dob­no przez pe­wien czas je­den z jej psów wdra­py­wał się na stro­mą ska­łę przy­no­sząc reszt­ki je­dze­nia - stąd według legendy nazwa  Pies­ko­wa Ska­ła, choć tym ra­zem nie­zwy­kle. Miej­sce zaś, na któ­rym znaj­do­wa­ło się le­gen­dar­ne wię­zie­nie, na­zy­wa się dziś Ska­łą Do­rot­ki – i właśnie na Skale Dorotki przewodnik opowiedział tą historię uczniom  biorącym udział  w wycieczce.

Młodzież swoją wędrówkę zaczęła od zwiedzania zamku, mogąc obserwować prace archeologiczne jakie prowadzone są na zewnętrznym dziedzińcu zamku. Następnym punktem wycieczki był spacer doliną Prądnika w Ojcowie i możliwość podziwiania  wapiennych skał tworzących  niezwykłe formacje i kształty. Zakończeniem wycieczki była wizyta w Jaskini Nietoperzowej w Jerzmanowicach. W jej wnętrzu uczestnicy mieli  możliwość podziwiać efektowne nacieki takie jak m. in. wodospad naciekowy z kropielnicą, ambony oraz olbrzymie kotły wirowe znajdujące się w stropie jaskini. Jak sama nazwa wskazuje  jest  jednym z największych siedlisk nietoperzy, i udało się kilku przedstawicieli tego gatunku zobaczyć na sklepieniu jaskini.

- Jeżeli  komuś spadły na głowę trzy krople w czasie zwiedzania jaskini to będzie piękny, mądry i bogaty – na koniec poinformował zwiedzających przewodnik i okazało się, że większość z nas dostąpiła daru. Czy jest to prawda okaże się z czasem, ale wycieczka należała do udanych.